sokakbul

Türkiye'de en önemli şeylerden bir tanesi olan habercilik son zamanlarda ciddi oranda artmıştır. Tabii bunun en önemli sebepleri habere olan ilginin çok olması ve bol sayıda haber üretilmesidir. İnsanların merakla okuduğu haberler kaliteli ve içerik dolu yazılardan oluşmaktadır.

Türkiye'de blog içeriği de oldukça fazladır. Kaliteli yazılarda üretilmektedir. Haber demişken haber nediri tanımını da yapmak gerekmektedir. Haber 5n 1k'dan oluşan, günlük olarak okuyucu bilgilendiren, nitelik ve nicelik gerektiren neden sonuç bağlantısı olan, kaliteli yazılardan oluşan metinlerdir. Haberde tamamıyla insanları bilgilendirmek ve insanoğlunu haber alanında genişletmek yer almaktadır. Amerika'da yer alan bir yazıda şöyle ifade edilir; Köpek bir insanı ısırırsa haber olmaz ama insan bir köpeği ısırırsa haber olur. Bundan dolayı haber seçimi özgünlük gerektirmektedir. Her olay haber olmamaktadır.

İlk haber ne zaman paylaşıldı deseniz 1200'lü yıllarda paylaşım yapılmıştır. Gazetelerin daha yeni yeni ortaya çıktığı zamanlarda habercilik de çıkıyordu. İngiltere merkezli olan news kelimesinden üretilen haber ve bilgi aslında insanlara bir şeyler verme amacı taşımaktadır. Sokakbul sitesi de bu paylaşımı herkese duyurmaya çalışmaktadır. Ayrıca sokakbul sitesinde görebileceğiniz her yazı hayvanseverler tarafından da yazılır. Bunların kazançları tamamıyla hayvanseverlere yani onların hayvanlarına ve doğaya gitmektedir.